SOSYAL PROGRAM

9 Eylül 2017 Cumartesi günü Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık Köyü’ne gezi düzenlenecektir.

Saat 10:00’da Atatürk Kongre Kültür Merkezi Merinos Park Güney Kapısı önünden hareket edilecek olup, Cumalıkızık’ta bilgilendirme yapıldıktan sonra Cumalıkızık Köyü’nde serbest zaman geçirilecektir.

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık tarihi, kültürel ve doğal değerleri ile özgünlük ve bütünlüğünü koruyabilmiş kırsal bir yerleşim olup, bir Osmanlı vakıf köyüdür. Bir “Vakıf Köyü” olarak külliyelerin ve ilk başkentin inşası için gelir oluşturmuştur.Geleneksel sokak dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla, Osmanlı’nın kırsal yaşam tarzını bugün de sürdüren iyi bir örneğidir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180’i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

Cumalıkızık yerleşiminin güneydoğusunda Uludağ eteklerindeki Ihlamurcu mevkiinde Bizans devrine ait bir kilise kalıntısı 1969 yılında tespit edilmiştir, Kilise kalıntısının yüzeyde rastlanan bazı mimari parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi’nde saklanmaktadır. Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa’yı, 1331 yılında İznik’i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır.Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

Aşağıdaki linklerden ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz:

http://www.tanitma.gov.tr/TR,22596/cumalikizik.html
http://alanbaskanligi.bursa.bel.tr/cumalikizik-koyu/
http://alanbaskanligi.bursa.bel.tr/wp-content/uploads/2016/04/UNESCO_BRO%C5%9E%C3%9CR.pdf